حقوق ورودی

حقوق ورودی چیست؟؟

اگر قصد دارید درزمینهٔ تجارت بین‎ الملل فعالیت کنید، لازم است با اصطلاحی به نام حقوق ورودی کالا آشنا باشید. درواقع حقوق ورودی کالا برای واردات مورداستفاده قرار می‎گیرد. برای ترخیص کالا از گمرک شرایط خاصی لازم است و باید هزینه‌های مختلفی را بپردازید.

حقوق ورودی بر اساس قانون امور گمرکی معادل ۴ درصد ارزش گمرکی کالا به‌اضافه سود بازرگانی که توسط هیئت‌وزیران تعیین می‌گردد به‌علاوه وجوهی که به‌موجب قانون گمرک مسئول وصول آن است و به واردات قطعی کالا تعلق می‌گیرد ولی شامل هزینه‌های انجام خدمات نمی‌شود.

به‌عبارت‌دیگر  صاحب کالا باید درصدی از ارزش کالای وارداتی خود را، به‌عنوان حقوق ورودی به گمرک حقوق ورودی بپردازد، تا بتواند کالاهایش را از گمرکات ترخیص نماید.

این حق ورودی در همه کشورها وجود دارد و از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمد دولت یاد می‎شود. پایه و اساس قانون یکسان است اما هر کشور جزییات خاصی را برای آن تعیین کرده است. اگر در این رابطه به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید بهتر است با افرادی که درزمینهٔ فعالیت دارند، مشورت نمایید.

هزینه ها در حقوق ورودی

هزینه‌های انجام خدمات: وجوهی که در قبال انجام خدماتی از قبیل اشعه ایکس ری، مهروموم، پلمپ، باربری، انبارداری در اماکن گمرکی، آزمایش و تعرفه‌بندی، مراقبت، بدرقه، توزین کالا و خدمات فوق‌العاده دریافت می‌شود و شرایط و ضوابط و مصادیق آن مناسب با خدمات انجام‌شده تعیین می‌شود.

حقوق ورودی کالا چگونه محاسبه می‌شود؟

نوع کالا

تعداد کالا

حجم کالا

محاسبه حقوق ورودی با CIF

(CIF) کالا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی، موردنیاز است. برای محاسبه حقوق ورودی گمرک لازم است، ارزش سیف کالا محاسبه گردد.

فرمول محاسبه
حقوق ورودی، مالیات بر ارزش‌افزوده و هلال‌احمر

C.V * H.S = I.D

C.V + I.D)*%9 = V.A.T)

I.D *%1 = هلال‌احمر

C.V *%4 = مالیات علی‌الحساب

CV عبارت است CUSTOMS VALUE  که از جمع ارزش کالا،کرایه حمل و بیمه ( سیف کالا ) ضرب‌در نرخ ارز گمرک به دست می‌آید.

HS تعرفه گمرکی یعنی مأخذ حقوق ورودی کالا در کتاب مقررات صادرات و واردات همان سال

ID عبارت است از IMPORT DUTY  که از ضرب شدن مأخذ حقوق ورودی در کتاب تعرفه و CV کالا به دست می‌آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *